Autyzm jest chorobą, o której w dzisiejszych czasach coraz częściej się mówi, sam zainteresowałem się tematem podczas oglądania bardzo fajnego serialu pt „Atypical”, który został wypuszczony przez Netflix, a który Wam serdecznie polecam, jest to opowieść o nastolatku (właściwie już dorosłym), który jest chory na autyzm, utrzymana w bardzo humorystycznym stylu, a przy tym w ciekawy sposób przedstawiająca sposób myślenia ludzi dotkniętych tą chorobą. Oprócz tego sam u siebie zauważyłem kilka cech, które do złudzenia przypominają te u ludzi ze spektrum.

Jednak to nie o tym dzisiaj mowa – wiele rodziców zostaje dotkniętych przez różnego rodzaju schorzenia swoich dzieci, autyzm jest jedną z tych chorób, które mogą w nieznacznym stopniu wpłynąć na ich życie, lub kompletnie ich pochłonąć, ci którzy poświęcają życia dla swoich pociech z pewnością chcieliby dla nich jak najlepiej, czy zatem istnieje udowodniona naukowo i bezpieczna metoda zmniejszenia stanów lękowych, syndromu odrzucenia oraz poprawy zachowania u osób, które zostały dotknięte autyzmem?

Okazuje się, że tak, oprócz tego wiele z Was posiada ten lek w apteczce, gdyż jest to suplement, który niezbędny jest dla każdego, kto mieszka na naszej szerokości geograficznej, a nie może sobie pozwolić na odkrycie 40% powierzchni ciała na bezpośrednie działanie promieni słonecznych przez 20 minut dziennie – jest to witamina D.

3 lata temu przeprowadzono analizę poziomu witaminy D u 122 dzieci z różnym stopniem spektrum autyzmu, okazało się, że im poważniejszy stan dziecka, tym zawartość witaminy D w organizmie była niższa, u 57% stwierdzono niedobór, a u 30% jej niedostateczny poziom. 106 pacjentów z ASD (Autism Spectrum Disorder) i z niedoborem witaminy D wzięło udział w badaniu typu „open label” (brak grupy kontrolnej). Przez 3 miesiące otrzymywali witaminę D3 w ilości 300IU na kg masy ciała (max 5000IU dziennie), 83 osoby ukończyły program. Po zebraniu danych 80% pacjentów wykazało znaczną poprawę w sferze kontaktu wzrokowego, ogólnego zachowania czy długości skupienia. Pozytywne skutki widoczne były tym większe, im bardziej przekroczony został końcowy poziom 40ng/ml.

Niestety było to badania typu open label, co oznacza, że brakowało grupy kontrolnej, nie można było więc porównać tych wyników z czymkolwiek. Na szczęście kilka miesięcy temu – nadszedł ratunek, w pełni kontrolowane badanie wpływu witaminy D na spektrum autyzmu oraz zachowania związane z jego występowaniem. 106 dzieci w wieku od 3 do 10 lat poddano dokładnie takiej samej suplementacji jak w poprzednim przypadku, 300 jednostek na kg masy ciała, do 5000IU dziennie (dla porównania 15-30 minut na słońcu zapewnia nam ponad 20000IU) przez 4 miesiące, na koniec dzieci zbadano i oceniono za pomocą kilku skal oceny spektrum.

Dzieci w grupie placebo nie wykazały żadnej zmiany zachowań, natomiast te, które otrzymywały suplementację witaminą D3, która znacznie podwyższyła jej poziom w organizmie wykazały się znaczną poprawą zachowań oraz polepszonymi wynikami zmierzonymi przy pomocy kilku skal oceny spektrum.

Jak dotąd autyzm usiłuje się „leczyć” półśrodkami, które targetują jedynie pojedyncze izolowane skutki takie jak bezsenność czy agresywność, środkami o masie skutków ubocznych. Badanie to po raz pierwszy wykazało ścisłą korelację pomiędzy poziomem witaminy D w organizmie, a ciężkością przypadków autyzmu oraz intensywnością jego przebiegu przy pomocy kontrolowanej klinicznie analizy z poprawną grupą kontrolną, czyli uderzenie w chorobę u jej podnóża.

Zapraszam do zapoznania się ze źródłami, o których wspomniałem poniżej, póki jeszcze dostępne są za darmo, gdyż tego typu publikacje dziwnym trafem bardzo szybko znikają z dostępnych powszechnie katalogów.

Przypisy:

1) Nutr Neurosci. 2016 Oct;19(8):346-351. Epub 2015 Apr 15.
Vitamin D status in autism spectrum disorders and the efficacy of vitamin D supplementation in autistic children.
Saad K1, Abdel-Rahman AA2, Elserogy YM2, Al-Atram AA3, Cannell JJ4, Bjørklund G5, Abdel-Reheim MK6, Othman HA7, El-Houfey AA8, Abd El-Aziz NH1, Abd El-Baseer KA9, Ahmed AE9, Ali AM1.

2) J Child Psychol Psychiatry. 2018 Jan;59(1):20-29. doi: 10.1111/jcpp.12652. Epub 2016 Nov 21.
Randomized controlled trial of vitamin D supplementation in children with autism spectrum disorder.
Saad K1, Abdel-Rahman AA2, Elserogy YM2, Al-Atram AA3, El-Houfey AA4, Othman HA5, Bjørklund G6, Jia F7, Urbina MA8,9, Abo-Elela MGM10, Ahmad FA1, Abd El-Baseer KA10, Ahmed AE10, Abdel-Salam AM11.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *