Witam serdecznie, dzisiaj dosyć krótko, jednak to dość ważny dzień warty opisania, tym bardziej, że wydarzyło się kilka rzeczy, które na pewno będą miały spory wpływ na niedaleką przyszłość.

Przede wszystkim jak zapewne Wam już wiadomo, wczoraj zmarł Stan Lee, twórca bohaterów ze stajni Marvela, który gościnnie również występował w każdym filmie, a na którego komiksach wychował się niejeden i niejedna (gender comic book equality;)) z nas. Spoczywaj w pokoju i wiesz, że zawsze będziesz pamiętany.

Z wydarzeń bardziej wegańskich i związanych z tym zagadnieniem – jakiś czas temu na wielu portalach z wiadomościami pojawiła się informacja o petycji w sprawie poprawnego oznaczania produktów wegańskich oraz wegetariańskich, petycja musiałaby być podpisana przez co najmniej milion osób z siedmiu różnych krajów w ciągu 12 miesięcy od rozpoczęcia, inicjatywa dostępna jest pod tym adresem – http://ec.europa.eu/citizens-initiative/public/initiatives/open/details/2018/000007 . Jeżeli petycja okaże się sukcesem Komisja Europejska musi na nią odpowiedzieć w ciągu 3 miesięcy od jej zakończenia.

Na razie niestety nie ma możliwości jej wsparcia, lecz niedługo zostanie włączona możliwość składania podpisów.

Oczywiście nie jest to pierwsza taka próba wprowadzania prawidłowego oznaczania produktów wegetariańskich oraz wegańskich, Europejski Związek Wegetarian (EVU) lobbuje wprowadzenie jasnych opisów od 2008 roku, w 2011 roku artykuł 36 Europejskich przepisów dotyczących informacji produktów spożywczych dla konsumenta (EUFIC) wprowadził termin „odpowiedni dla wegetarian i wegan”, jednak nie ustalił konkretnej daty, od której ten zapis byłby wymogiem dla każdego produktu.

Miejmy nadzieję, że wraz z rokiem 2019 ta sytuacja się zmieni i jedyne czego będziemy szukali na opakowaniu danego produktu to to, czy jest odpowiedni dla wegan:).

Na zakończenie gang nie z tej ziemi, jak myślicie, kto jest szefem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *