Podczas moich szczenięcych lat często zdarzało się, że nie chodziłem do przedszkola, gdyż moi rodzice pracowali na zmiany, więc dwa razy w tygodniu zostawałem w domu (widocznie mając już kilka lat stwierdziłem, ze system edukacji to kompletna głupota:P), pamiętam wówczas, że poranki spędzałem przed telewizorem w łóżku rodziców (ech te czasy, gdy pokój dzienny był również sypialnią), w telewizji można było znaleźć zupełnie inne programy niż emitowane są obecnie.

Katolickie programy typu ziarno propagowały zrozumienie wobec drugiego człowieka oraz miłość do zwierząt (chociaż obejrzałem może z 3 odcinki) oraz pokazywały jak można twórczo spędzić wolny czas, fabularyzowane filmy animowane uczyły na temat Olmeków i konkwistadorów (Tajemnicze Złote Miasta), jednak z racji wydarzeń ostatnich miesięcy na uwagę zasługuje w szczególności jeden serial, który idealnie przewidział naszą przyszłość, w szczególności w dwóch odcinkach – Kapitan Planeta.

Serial opowiadał o grupce młodzieży, która dążyła do uświadamiania innych w kwestii ochrony środowiska oraz rozsądnego korzystania z jego zasobów i walczyła z tymi, którzy za nic mieli sobie przyszłość planety, co jakiś czas przy pomocy połączonych sił wzywali Kapitana Planetę, który robił porządek z trudniejszymi przypadkami. Prawie 30 lat temu wyemitowano odcinek, w  którym jeden z Planetarian (tak nazywała się ta grupa młodzieży) żałował, że w ogóle zajął się ochroną środowiska i zapragnął cofnąć się w czasie, by odmówić stworzenia całej grupy. Używając tego samego przejścia czasowego Gaia, strażniczka planety, pokazała mu jakby wyglądał świat gdyby Planetarianie nigdy nie powstali, i tak udajemy się do roku circa 2025-2030, zgadnijcie co ukazuje się naszym oczom. Wypalone lasy deszczowe pod uprawy na pasze dla zwierząt oraz hodowle bydła, wylesione pozostałe tereny, brak żywności, podtopione miasta z powodu zwiększenia się dwutlenku węgla w atmosferze, brak ryb w wodach z powodu zanieczyszczeń i nadmiernych połowów i wiele więcej.

Obecnie zmagamy się z tymi samymi problemami, o których mowa w filmie, lasy w Afryce, Amazonii, Syberii a nawet w Polsce płoną, w wielu przypadkach z powodu chciwości i głupoty człowieka, jeżeli będziemy kontynuować połowy ryb w takim stopniu, w jakim to robimy dzisiaj w morzach i oceanach w 2048 roku już nie będzie pływać żadna z nich, każde stworzenie morskie stanie się gatunkiem zagrożonym lub wymarłym. Jako dzieci 30 lat temu wiedzieliśmy do czego dążymy, a jednak tak wiele z nas nie wzięło sobie poważnie tego do serca, ba, dzisiaj jesteśmy naocznymi świadkami zmian klimatycznych i śmierci Ziemi, a wiele z nas, w tym ludzie, którzy decydują o losach świata, twierdzą, że nie istnieje coś takiego jak ocieplenie klimatu.

Widzimy na własne oczy śmierć planety, w ogromnym stopniu odpowiedzialny za to jest przemysł zwierzęcy (pola uprawne pod pasze dla zwierząt wraz z hodowlą bydła przyczyniają się do wylesiania 90% brazylijskich terenów), pora zadać sobie pytanie, co jest dla nas ważniejsze i niezbędne do życia, mięso na stole czy tlen? Może warto wrócić do czasów sprzed 30 lat, gdy próbowano nas przekonać, że troska o planetę jest super, zamiast karmić nas programami typu „dlaczego ja”?

Jeszcze dzisiaj i Ty możesz stać się Planetarianinem i uratować naszą planetę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *