Bardzo często mówi się o tym, że dzieci oraz nastolatkowie nie powinni wykonywać ciężkich ćwiczeń siłowych tłumacząc to tym, że przestaną rosnąć, czy to jednak prawda i skąd wywodzi się to przekonanie?

Może wydać to się dziwne ale jest to jak najbardziej prawda, o ile każdy z nas jest inny, w odmienny sposób oraz w różnym wieku przechodzi dojrzałość płciową, to jednak większość z nas rozwija się w ten sam sposób. Jak wiadomo nasz wzrost oraz ogólna budowa ciała zależy od układu szkieletu oraz grubości i długości kości.

Proces wzrostu kości nazywamy osyfikacją lub osteogenezą, można go podzielić na 4 etapy, zaczyna się w łonie matki, gdzie formuje się tkanka chrzęstna. Następnie okostna formuje się dookoła tkanki chrzęstnej około 2-3 miesiąca ciąży, następuje rozwój pierwszorzędnego miejsca osyfikacji, komórki osteoblastów (budujących kość) zaczynają formować jej trzon, krew oraz składniki odżywcze zaczynają być pompowane do środka kości. W dzieciństwie rozwój ich przebiega bardzo dynamicznie, pierwszorzędne miejsce osyfikacji zaczyna się dzielić, a przyrost kości następuję z drugorzędnych miejsc osyfikacji umiejscowionych na dwóch końcach trzonu kości, które zwane są płytami wzrostu nasadowego. Pod koniec procesu wzrostowego płyty nasadowe kostnieją i stają się chrząstką nasadową, dzieje się to jednak dopiero w wieku 21 lat, od tej pory kości się już nie wydłużają, jednak zachowują właściwości regeneracyjne.

W większości przypadków ze względu na działanie hormonów żeńskich przyrost kości u kobiet kończy się znacznie szybciej niż u mężczyzn, więc mogą one znacznie wcześniej niż mężczyźni zacząć ćwiczenia siłowe.

Ćwiczenia siłowe są bardzo ważne, jednak cięższe ćwiczenia, w szczególności te, gdzie obciążenie podnosi się powyżej poziomu głowy należy zacząć dopiero po osiągnięciu dojrzałości, by pozwolić kościom na rozwój, zanim jednak to nastąpi zaleca się dzieciom i młodzieży uprawianie wszelkiego rodzaju sportów, które nie nadwyrężają kości, a stymulują rozwój mięśni oraz układu krwionośnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *