Kanadyjska Piramida Żywieniowa uległa zmianie wpędzając w furię rolników produkujących mleko oraz jego przetwory. Według National Post ogromną zmianą w obecnej piramidzie żywieniowej w Kanadzie stało się skupienie wokół roślinnych źródeł białka dla „pozytywnych zmian zdrowotnych. Oprócz tego nowy przewodnik po żywieniu całkowicie eliminuje mleko oraz ser kompletnie z piramidy sugerując strączki, niesolone orzechy oraz zdrowsze alternatywy sera oraz wodę zamiast mleka.

Wcześniejsza wersja robocza rekomendowała „regularne spożycie warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych oraz z wysoką zawartością białka, w szczególności białka roślinnego”. Kanadyjska Piramida Żywieniowa bierze pod uwagę nawet środowisko: „Diety bogatsze w produkty pochodzenia roślinnego oraz o mniejszym spożyciu produktów odzwierzęcych mają znacznie niższy wpływ na środowisko”.

Oczywiście kanadyjscy farmerzy nie są zadowoleni z tego faktu mówiąc, że ta zmiana „oznacza ryzyko zaszkodzenia kanadyjskim konsumentom wprowadzając zamęt odnośnie wartości odżywczych mleka”. To nie pierwszy razy gdy kanadyjski rząd nie wyszedł naprzeciw producentom mlecznym, w zeszłym roku departament zdrowia publicznego w Kanadzie zaproponował etykiety ostrzegawcze na produktach z wysoką zawartością tłuszczy nasyconych, cukru oraz soli, co oznaczałoby etykiety na prawie każdym produkcie mlecznym.

Zmiana jest oczywiście jak najbardziej pozytywna, mleko oraz jego przetwory zwiększają ryzyko zachorowania na wiele nowotworów, w szczególności prostaty i piersi, oprócz tego jego spożycie wcale nie sprzyja gęstości kości, a wręcz przeciwnie, populacje z najwyższym spożyciem mleka cechują się największą ilość złamań.

Czy istnieje szansa, że ktoś w naszym rządzie pomyśli choć raz o naszym zdrowiu?

Źródło: mercyforanimals

14 Replies to “Kanada usuwa mleko z piramidy żywieniowej!”

 1. To nie jest prawda. Proszę zobaczyć źródło (czyli oficjalne zalecenia kanadyjskiego instytutyu żywienia) i sprawdzić. Mleko jest tam wymienione jako jeden z możliwych źródeł białka. Różnica polega na tym, że wcześniejsze zalecenia mówiły o mleku jako składniku codziennej diety (szklanka mleka, kefiru itd), a teraz jest po prostu jedną z możliwości. Ale to nie to samo, co „całkowite wykluczenie mleka z piramidy żywności”.

  1. Witam, istnieje kilka różnych opcji, które są znacznie zdrowsze niż mleko krowie lub formuły na bazie mleka krowiego, proszę poszukać w sklepach internetowych produktów Premiriz, Enfamil ProSobee, Similac Soy Isomil oraz Earth’s Best Organic® Soy Infant.

   Pozdrawiam

 2. To są bzdury, kwaśne mleko jest idealnym produktem spożywczym.
  Masajowie w Afryce odżywiają się prawie wyłącznie właśnie tym i mają idealny cholesterol, są zdrowi.

  1. Panie Janie, w swojej ekstensywnej oraz wybitnie naukowo udowodnionej wypowiedzi nie uwzględnił Pan kilku znaczących faktów: Masajów cechuje bardzo niskie BMI, co za tym idzie spożywają ilość pokarmu poniżej CPM, czyli przemiany materii z uwzględnieniem aktywności fizycznej, co pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, udowodniono to w wielu publikacjach naukowych, oprócz tego ich aktywność fizyczna jest bardzo wysoka, gdyby porównać ją z naszą musielibyśmy w ciągu dnia przejść około 20km.

   I tu Pana zaskoczę, pomimo tego Masajowie żyją niesamowicie krótko – średnia długość życia wynosi 42-44 lata, oprócz tego kobiety żyją znacznie krócej, z racji tego, że są znacznie bardziej podatne na szkodliwość mleka. W swej iście naukowej oraz obiektywnej wypowiedzi (to jest sarkazm, proszę sprawdzić „sarkazm” w Wikipedii) nie wspomniał Pan, że masajskie dzieci 4 razy częściej chorują na zapalenie płuc oraz cechuje je pięciokrotnie wyższa umieralność niż populacje w nie tak odległych rejonach? Pragnę zaznaczyć, że w Sukumie czy Meru odsetek matek karmiących piersią to 60%, podczas gdy u Masajów jest to zaledwie 10%, pozostałe 90 to mleko odzwierzęce, których hodowlą się trudnią.

   Oprócz tego przeprowadzono sporo sekcji zwłok, które wykazały ogromną ilość złogów w tętnicach tych ludzi, w ciągu całej historii Masajów mało który z nich dożył powyżej 60tki, świetnie świadczą również o tym badania epidemiologiczne, naukowcom ciężko było znaleźć kogoś powyżej 50tki do grupy kontrolnej. Więcej danych znajdzie Pan w Bibliografii, ten blog to logiczna strona mocy, stawiamy na fakty, a nie bzdurne, bezwartościowe subiektywne opinie.

   Proszę mi przedstawić publikacje naukowe porównujące długość życia Masajów oraz osób, które mleka oraz innych produktów pochodzenia zwierzęcego nie spożywają, chętnie się przyjrzę takim analizom, jednak mały spoiler – nie znajdzie ich Pan z racji tego, że mało który Masaj dożywa wieku, w którym najczęściej umiera się na zawał serca, a niska ilość cholesterolu we krwi (i ponownie nigdy nie zbadana u Masajów powyżej 40tego roku życia) może być związana z warunkami genetycznymi.

   Proszę Pana, gdy zaczyna Pan swoją wypowiedź od hucznego „bzdura” radzę przygotować sobie materiały, a nie powtarzać jak katarynka pierdoły wypisane w Internecie. Ja niestety straciłem sporo czasu, gdyż w odróżnieniu od niektórych nie sieję propagandy w Internecie oraz opieram się na faktach, jeżeli ktoś podważa to co napisałem, zamiast tryskać kłamstwami jak Pan, dochodzę do źródła i sprawdzam, czy dana osoba nie ma racji, ale to oczywiście cechy jak inteligencja, przyzwoitość, sumienność oraz etyka przedstawianych danych, których u Pana kompletnie brak.

   Źródła:

   1. Antioxid Redox Signal. 2011 Jan 15; 14(2): 275–287. doi: 10.1089/ars.2010.3253 PMCID: PMC3014770 PMID: 20518700 Caloric Restriction in Humans: Impact on Physiological, Psychological, and Behavioral Outcomes, Leanne M. Redmancorresponding author and Eric Ravussin
   2. Mann GV, Shaffer RD, Anderson RS, Sandstead HH. Cardiovascular Disease in the Masai. Journal of atherosclerosis research 1964;4:289-312.
   3. Nestel P. A society in transition; developmental and seasonal influences on the nutrition of Maasai women and children. Food and nutrition bulletin 1986;8:2-18.
   4. Schizophr Bull. 2018 Apr; 44(Suppl 1): S178. Published online 2018 Apr 1. doi: 10.1093/schbul/sby016.437 PMCID: PMC5887328 T161. HEARING VOICES AMONG INDIGENOUS MAASAI WOMEN IN TANZANIA: IMPLICATIONS FOR GLOBAL MENTAL HEALTH; Neely Myers,1 Luca Pauselli,2 and Michael Compton3
   5. PLoS One. 2014; 9(10): e110447.
   Published online 2014 Oct 29. doi: 10.1371/journal.pone.0110447; PMCID: PMC4212918; PMID: 25353164
   Ethnicity and Child Health in Northern Tanzania: Maasai Pastoralists Are Disadvantaged Compared to Neighbouring Ethnic Groups
   David W. Lawson, 1 , * Monique Borgerhoff Mulder, 2 , 3 Margherita E. Ghiselli, 4 Esther Ngadaya, 5 Bernard Ngowi, 5 Sayoki G. M. Mfinanga, 5 Kari Hartwig, 6 and Susan James 3

  1. Niestety mleko to mleko, zawiera hormon wzrostu IGF-1, który odpowiedzialny jest za rozrost komórek rakowych, pamiętajmy, jedynie mleko ludzkie przeznaczone jest dla ludzi, mleko krowie ma zupełnie inną proporcję tłuszczu do białek, a z cielaka ma zrobić kilkuset-kilogramową krowę. Swojskie czy nie – jest szkodliwe dla człowieka.

 3. bardzo dużo piję przetworu mlecznego pod nazwą KEFIR w Kanadzie… Szkoda, gdyby nagle mi tego zabrakło. Czy aby wzystkie produkty mleczne są niezdrowe? a co z jogurtami, maslanką, masłem… śmietanką do ciasta? hmmm nie podoba mi sie to…

 4. Świetna informacja. Ciekawe jak do tego ma się opinia lekarzy, którzy jak wiadomo wszystkim wmawiają dobrodziejstwo spożywania mleka itd.
  Mit o tym, że jak nie będziesz pić mleka to……i tu cała lista pokutuje bardzo mocno nawet teraz gdzie podobno jesteśmy mądrzejsi, bardziej oczytani itp🙂

  1. Niestety wiedza z zakresu odżywiania u lekarzy jest bardzo niska, Dr Gregger, Dr Neal Barnard, Dr Campbell mówią o tym bardzo dużo, tak naprawdę ich szkolenie opiera się na zasadzie kiedy jaki suplement podać oraz w jakim przypadku i jakie mleko zastępcze podawać dziecku, całość oczywiście w zgodzie z firmami finansującymi daną klinikę, więc szkolenie obejmuje nawet produkty konkretnych firm w niektórych przypadkach…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *