Pestki dyni to bardzo niepozorne nasiona, występują w bardzo niepozornym warzywie jakim jest dynia i choć ta bogata w składniki odżywcze, to kryje w sobie znacznie lepszy i bardziej wartościowy skarb – swoje pestki. Od dłuższego czasu włączam je do swojej diety i choć nie zgadzają się zbytnio z częstym podejściem wegan do diety „HCLF” (high carb low fat, z ang. wysokie węgle, niskie tłuszcze) to uważam, iż każdy powinien włączyć niewielką ich ilość do swojej codziennej diety.

40 gramów (niewielka garść) tych niezwykle wartościowych nasion to około 230 kalorii, nie są to jednak absolutnie puste kalorie, w tej ilości zawarte są tłuszcze nienasycone (i to aż 8g tłuszczy wielo-nienasyconych!), 12g białka wysokiej jakości oraz UWAGA dla zwolenników mitu aminokwasowego oraz diet wegańskich i jak to tracimy masę mięśniową by po 3 tygodniach na weganie umrzeć – blisko 50% wszystkich niezbędnych aminokwasów w tym tryptofanu, który odpowiedzialny jest za produkcję serotoniny – hormonu szczęścia.

Ponadto pestki dyni zawierają szereg witamin z grupy B oraz minerały w naprawdę sporych ilościach, między innymi magnez, mangan, żelazo (40% dziennego zapotrzebowania w 40 gramach pestek!), selen, potas oraz cynk, który jest szczególnie ważny dla tych mężczyzn, którzy często uprawiają seks lub po prostu się onanizują, gdyż jak wiadomo każdy wytrysk zawiera spore ilości tego cennego pierwiastka.

Jednak pestki dyni to nie tylko ogrom minerałów i witamin, w badaniach klinicznych wykazały również właściwości lecznicze, w 2014 roku grupę 45 osób z nadwrażliwością pęcherza poddano eksperymentowi, w którym podawano im 10g oleju z pestek dyni dziennie (z każdych 25g uzyskuje się 10g oleju, więc 40 gramów pestek dyni to więcej niż potrzeba:)), po 6-12 tygodniach dyskomfort znacznie się obniżył, jest to więc niesamowicie tania, bezpieczna oraz niosąca za sobą szereg innych zalet metoda leczenie nadwrażliwości pęcherza moczowego.

Pestki dyni są również świetnym środkiem do odrobaczania, udowodniono im działanie anty-pasożytnicze oraz skuteczne usuwanie nicieni z przewodu pokarmowego, co więcej nie tylko usuwają dorosłe osobniki, lecz zaobserwowano również drastyczne zmniejszenie się ilości jaj pasożytów w organizmie.

Kompletne źródło białka, potężna ilość minerałów, działanie lecznicze oraz anty-pasożytnicze, to wszystko w małych smacznych nasionach, które bardzo łatwo zabrać ze sobą jako przekąskę, polecałbym również je każdemu, kto jest na diecie surowej, a buduje masę mięśniową, o ile jest to trudniejsze niż na tradycyjnej diecie wegańskiej, o tyle nie niemożliwe, a pestki dyni na pewno w tym pomogą.

Źródła:

1) J Tradit Complement Med. 2014 Jan;4(1):72-4. doi: 10.4103/2225-4110.124355.
Pumpkin Seed Oil Extracted From Cucurbita maxima Improves Urinary Disorder in Human Overactive Bladder. Nishimura M1, Ohkawara T2, Sato H3, Takeda H4, Nishihira J5.

2) Int J Mol Sci. 2016 Sep 1;17(9). pii: E1456. doi: 10.3390/ijms17091456.
Evaluation of Anthelmintic Activity and Composition of Pumpkin (Cucurbita pepo L.) Seed Extracts-In Vitro and in Vivo Studies.
Grzybek M1,2, Kukula-Koch W3, Strachecka A4, Jaworska A5,6, Phiri AM7,8, Paleolog J9, Tomczuk K10.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *