Wydaje się, że coraz więcej osób zostaje zainfekowanych szczepami super-bakterii, które są odporne na antybiotyki, okazuje się, że sposobem na walczenie z nimi może być próbka kału od miłośników warzyw.

Kupa jest często tematem tabu, jednak bez niej nie byłoby życia, jeżeli przestaniemy chodzić do toalety regularnie może się to odbić mocno na naszym zdrowiu, taka sama zależność występuje, gdy chodzimy zbyt regularnie. Zdrowie naszego układu pokarmowego mówi wiele o naszym ogólnym zdrowiu, odgrywa potężną rolę w naszej wadze, nastroju czy balansie hormonalnym, dlatego przeszczepy kału stają się coraz bardziej popularne, leczy się nimi między innymi infekcje bakteryjne.

Obecnie leczy się nimi głównie c-difficile – super-bakterie, które mogą nawet zagrażać naszemu życiu. Mężczyzna z Florydy opisał swoją sytuację w wywiadzie dla ‚The Sun’ – opisał w jaki sposób przeszczep kału pomógł wypełnić jego jelita dobrymi bakteriami po tym jak kurs antybiotyków całkowicie wyniszczył ich naturalny zasób umożliwiając zarażenie się c-diff. Po tygodniu po przeszczepie czuł się już znacznie lepiej, a po 14 dniach – infekcja bakteryjna całkowicie znikła. Większość przeszczepów polega po prostu na wprowadzeniu małej kapsułki.

Cały zamysł polega na pobraniu próbki od zdrowej osoby, której kał zawiera miliardy dobrych bakterii, a następnie skojarzenie ich z jelitami chorego, u którego one nie występują. Sekretem zdrowego układu jest posiadanie jak największej ilości różnych szczepów bakterii, a jedynym sposobem żeby tak było jest spożywanie zróżnicowanego pokarmu bogatego w kiszonki, oraz oczywiście – owoce i warzywa.

W 2015 roku pewna kobieta przytyła 25kg po tym jak przeszczepiono jej bakterie od jej otyłej córki, nie zmieniła diety ani aktywności fizycznej, a mimo to zmieniła kompletnie swój wygląd. Naukowcy próbują dociec czy istnieje możliwość przeszczepiania bakterii jelitowych od osób naturalnie szczupłych osobom, które mają problemy z nadwagą, Dr Justin O’Sullivan jest ekspertem biologii molekularnej na Uniwersytecie w Auckland: „Jeżeli dojdziemy do tego w jaki dokładnie sposób zachodzą zmiany, będziemy mogli zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu terapii oraz przeprowadzić testy w celu leczenia innych schorzeń związanych z mikrobiomem, takich jak Alzheimer, MS czy astma.”

Koniec końców najlepszymi dawcami kału oraz szczepów bakterii są weganie (oczywiście nie ci, którzy żywią się Oreo oraz wegańską pizzą), im więcej różnego rodzaju warzyw oraz owoców w diecie, kimchi, kiszonej kapusty, orzechów, nasion, drożdży – tym nasze jelita będą nam bardziej wdzięczne. Nie znaczy to oczywiście, że weganie są kompletnie odporni na tą chorobę, c-diff atakuje ludzi o obniżonej odporności, jednak większa ilość osób na diecie roślinnej gwarantuje większą ilość super-dawców, którzy mogą pomóc innym ludziom.

Źródło: plantbasednews

2 Replies to “Przeszczep wegańskiej „super kupy” może pomóc leczyć poważne choroby”

  1. Dlaczego nie wystarczy przyjmowanie suplemwntow zawierajacych niekiedy ogromne ilosci roznych kultur bakterii?

    1. Sam się nad tym zastanawiam, prawdopodobnie dlatego, że bakterie pobrane z jelita są już „zadomowione” i pewnie szybciej się rozmnażają. Jest to jednak bardzo dobre pytanie:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *