Wegańska bułka do kebaba

Mieszkając w UK nie spotkałem się w restauracjach czy barach z typowo polską bułką do kebaba w jakiej mamy zwyczaj go jadać, a tym bardziej nie ma co liczyć na wegańską opcję (choć już jest dostępna w mieście niedaleko mnie!), dlatego postanowiłem zweganizować również i ten przepis.

Cała wielka buła starcza na 4 porcje, więc wliczając cenę wszelkich dodatków uzyskamy 4 kebaby w cenie jednego typowego kebaba z restauracji:).

Składniki (na 4 porcje):

600g mąki pszennej
150g jogurtu Alpro (lub innego z kulturami bakterii)
250ml wody
2 łyżeczki suchych drożdży
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka soli
2 łyżki oleju
Odrobina mleka roślinnego do posmarowania wierzchu bułki
Łyżka ziaren sezamu do posypania wierzchu bułki

Do ciepłej wody dodajemy drożdże oraz cukier, dokładnie mieszamy, przykrywamy szmatką oraz odstawiamy do wyrośnięcia na 15-20 minut (na wierzchu musi pojawić się specyficzna piana, jeśli jej nie będzie oznacza to, że zaczyn się nie przyjął.

Do dużej miski przesiewamy mąkę, dodajemy sól, jogurt, olej i wcześniej przygotowany zaczyn, mieszamy i zaczynamy ugniatać ciasto, dodajemy mąkę, jeżeli za bardzo się lepi. Po ugnieceniu odstawiamy ciasto do wyrośnięcia by podwoiło swoją objętość.

Po tym czasie wyjmujemy je z miski, okrągłą blachę wykładamy papierem do pieczenia dobrej jakości i formujemy koło grubości poniżej 1cm, następnie przykrywamy szmatką i ponownie odstawiamy do wyrośnięcia na około pół godziny.

Po tym czasie nacinamy środek wzdłuż by nadać kształt bułki, smarujemy wierzch mlekiem roślinnym, posypujemy sezamem i wkładamy do rozgrzanego do 190 stopni piekarnika na 20-25 minut. Bułka po upieczeniu powinna mieć złocisty kolor, po wyjęciu z niego będzie bardzo twarda ale zmięknie po wystygnięciu i będzie puszysta w środku:).

Kroimy następnie ją na 4 części i używamy dowolnych dodatków.

Smacznego!

Wartości odżywcze bułki w jednej porcji według serwisu Cronometer (bez dodatków!):

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *